14 grudnia 2022

Środa, III Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła


Rozważanie "Żyć Ewangelią" (14 XII 2022)

Czy Ty jesteś Tym?

Jak życie nam pokazuje, a dzisiejsza Ewangelia potwierdza, człowiek dochodzi do prawdy często poprzez stawianie sobie lub innym pytań. I tak to też jest w relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Jest takie powiedzenie „Kto pyta, nie błądzi”. Ale wiemy, że do tego potrzebna jest motywacja i odwaga, aby nie pytać tylko o drogę, gdy zabłądzimy, ale pytać o coś, co dotyczy mojego życia, mojej wiary, moich przekonań religijnych.

Zwróć uwagę na Jana Chrzciciela i postaraj się dostrzec to w Jego pokornej postawie; on nie chce trwać w swoich wątpliwościach, które zrodziły się w jego sercu, szuka prawdy, posyła dwóch swoich uczniów do Pana z zapytaniem, chociaż już tyle miał okazji, aby widzieć te potwierdzenia i słyszeć o Jezusie. Postaraj się przypomnieć sobie chociażby ostatnią taką sytuację, w której zwróciłeś się tak szczerze do Jezusa ze swoimi pytaniami czy wątpliwościami. Nieraz to tak jest, że niepotrzebnie się męczymy ze swoimi wątpliwościami, kryzysami wiary, tylko dlatego, że brakuje nam tej postawy Jana Chrzciciela, który poprzez swoich uczniów pyta wprost Jezusa.

Jezus zwraca mu uwagę na to, co czyni; to jest bardzo ważne i dla nas, bo często my też nie dostrzegamy tego, co Jezus czyni nie tylko wokół nas, ale i w naszym osobistym życiu. A jeśli nie dostrzegamy, to i nie dziękujemy i w ten sposób z czasem tracimy jakby grunt pod nogami, zaczynamy się gubić w swoich wątpliwościach, tworząc swoje teorie i sposoby co do wiary. A dzisiejsze Janowe pytanie i odpowiedź Jezusa ukazują nam, jak mamy wychodzić z takich sytuacji związanych z niepewnością czy kryzysem naszej wiary.

Poświęć codziennie chociażby chwileczkę, aby dostrzec te wielkie dzieła Boże wokół siebie i w swoim sercu, i zaczynaj swoją modlitwę od podziękowania za to wszystko, co uczynił Bóg dla Ciebie i Twoich bliskich.

Dziś Jezus kieruje do nas te słowa: błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi. Błogosławiony, czyli szczęśliwy już tu na ziemi. To jest ta obietnica dana Ci przez samego Jezusa po raz kolejny, właśnie dziś. Zatrzymaj się nad nią i rozważ w swoim sercu.

"Żyć Ewangelią" (wyd. Pomoc)

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję