25 sierpnia 2022

Czwartek, XXI Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Ludwika albo wspomnienie św. Józefa Kalasantego, prezbitera


O co proszę? O łaskę czuwania na modlitwie i wrażliwość na potrzeby innych

Moją medytację rozpocznę od żarliwej modlitwy do Ojca, aby pomógł mi wniknąć w pragnienia serca Jezusa. Przylgnę do Jego serca i będę trwał przy Nim, aż do wyciszenia mojego serca.

Będę wpatrywał się w Jezusa i słuchał z uwagą każdego Jego słowa. Pomyślę, że kieruje je osobiście do mnie. Chce mnie przygotować na swoje ostateczne przyjście. Zależy Mu na tym, abym razem z Nim był zawsze przy Ojcu.

Jezus mówi do mnie, że o dniu Jego przyjścia nie wie nikt, tylko Ojciec (w. 36). Przyjdzie w chwili najmniej spodziewanej (w. 44), kiedy ludzie będą zajęci swoimi codziennymi obowiązkami, kiedy będą się najmniej tego spodziewali.

Pomyślę o moich codziennych obowiązkach, zwłaszcza o tych, które najbardziej mnie angażują i absorbują. Wyobrażę sobie siebie w rozmaitych zajęciach i sytuacjach typowych dla mojej codzienności: w domu, w klasztorze, w zakładzie pracy, na uczelni, w czasie odpoczynku i rekreacji.

Czy są takie sytuacje i zajęcia w moim życiu, kiedy czuję, że oddalam się od Jezusa? Spróbuję konkretnie je wymienić i szczerze powiedzieć o nich Jezusowi. Oddam Mu je i poproszę, aby mnie od nich wyzwolił.

Jezus, do czasu swojego przyjścia, pozostawia mi dwa polecenia: „czuwaj i bądź gotowy” (ww. 42.44). Rozpoczyna się adwent, który może stać się dla mnie dobrą okazją do ćwiczenia się w tych dwóch postawach. Zapytam siebie: w jaki sposób mogę je realizować pośród codziennych spraw?

Wsłucham się w przypowieść Jezusa (ww. 45-51). Brak czuwania prowadzi do pustki i trwonienia życia na egoistycznych dążeniach. Zaproponuję sobie więcej czuwania na modlitwie osobistej. W serdecznej i rozmowie z Jezusem poproszę Go, aby pomógł mi wiernie wypełniać moje postanowienie.

Krzysztof Wons SDS/Salwator

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję