8 kwietnia 2023

Sobota, Wielki Tydzień
Rok A, I

Wigilia Paschalna


O co proszę? O wiarę w moc życia, które ofiaruje mi Zmartwychwstały

Dobiega końca Wielka Sobota. Słowo, które stało się ciałem, spoczywa w grobie. Nie ma takiego miejsca, z którego Słowo, nie mogłoby do mnie przemówić. Jeśli przylgnę do Słowa, także w grobie doświadczę życia, nowego świtu!

Udam się do grobu razem z kobietami (w. 1). Uczą mnie, jak przeżywać wigilię Zmartwychwstania. Czuwają, aby z pierwszym świtem znaleźć się przy Ukochanym. Przeżyję razem z nimi wydarzenie przy grobie.

Życie objawia się z całą mocą tam, gdzie wydawała się panować śmierć (ww. 2-4). Czy wierzę, że Zmartwychwstały może pokonać we mnie każde „trzęsienie ziemi”, wybielić zabrudzone sumienie, uwolnić od śmierci?

Kobiety, które pogrążone w bólu szukały Ukrzyżowanego, odnajdują życie. „Nie bójcie się” – to pierwsze słowa, które słyszą (w. 5). Słowo Boga usuwa wszelki lęk. Jaki lęk najbardziej zamyka mnie na życie? Czy w moim sercu jest coś, co przeszkadza mi przeżywać Wigilię Zmartwychwstania? Oddam to Jezusowi.

„Powstał” (w. 7) – to kluczowe słowo z całego orędzia (ww. 5-7). Ono nadaje sens całemu mojemu życiu. Ponieważ Jezus zmartwychwstał, może podnieść mnie z każdego upadku, wyprowadzić z najgłębszej otchłani.

Orędzie życia, które kobiety słyszą o świcie, zmienia diametralnie kierunek ich życia. Do tej pory zmierzały w stronę grobu. Teraz pospiesznie oddalają się od niego. Czują się posłane, aby dzielić się otrzymanym życiem.

Oczami wiary zobaczę zmartwychwstałego Jezusa. Staje przede mną i mówi jak do kobiet: „Witaj”. Zbliżę się do Niego, obejmę Go za nogi i oddam Mu pokłon. Będę nasycał się Jego obecnością i powtarzał: „Odbierz każdy mój lęk i pomóż mi uwierzyć, że ofi arujesz mi życie silniejsze od śmierci”.

Krzysztof Wons SDS/Salwator

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję