Rozważanie do liturgii z dnia 2022-12-12

Skąd pochodził chrzest Janowy?

Ks. Mariusz Frukacz

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2022-12-12

Jezus w dzisiejszej Ewangelii domaga się, aby człowiek stanął w prawdzie. W takim kierunku zmierza odpowiedź Jezusa na pytanie uczonych w Piśmie i starszych. Oni jednak bojąc się owego stanięcia w prawdzie i wykręcają się odpowiedzieć Jezusowi. Kiedy prawda staje się niewygodna to wówczas pojawiają się kalkulacje: «Jeśli powiemy: z nieba, to nam zarzuci: Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?

Powiemy: Od ludzi». Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy uważali Jana rzeczywiście za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». Dzisiejsza Ewangelia mówi nam o naszym stosunku do prawdy. Bardzo często zaprzeczamy istnieniu prawdy nie tylko przez kłamstwo, ale tak jak ewangeliczni „uczeni w Piśmie i starsi”, zaprzeczamy jej przez przemilczanie, albo ignorowanie.

Tymczasem nie wystarczy znać prawdę pozostawiając na boku jej realizację. Wierność prawdzie oznacza życie nią. Prawdę trzeba wewnętrznie zaakceptować i w niej kształtować własne życie. Św. Jan Paweł II uczył, że być wolnym znaczy działać w prawdzie, umieć siebie poddać prawdzie, a nie podporządkować prawdy sobie, własnym interesom, kompromisom, różnym koniunkturom.

Rozważanie można odsłuchac na stronie fm.niedziela.pl

Kalendarz na rok 2023

Książka dla Ciebie

Krew Boga. Największe cuda Eucharystyczne
Nierzadko staramy się zrozumieć, jak to możliwe, że Ciało i Krew Jezusa, który zmartwychwstał i wstąpił do nieba, są obecne w konsekrowanej hostii. Hostii obecnej we wszystkich tabernakulach świata. Renzo Allegri, dziennikarz i pisarz, z kronikarską dokładnością opisuje cuda eucharystyczne, które wydarzyły się w ciągu wieków. Przestudiowana przez niego dokumentacja pozwala pokazać, kim byli ich bohaterowie i oddać kontekst historyczny cudów.

Zobacz

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE NIEDZIELI

Dlaczego zaniedbanie jest grzechem?
Uznanie popełnienia grzechu przez zaniedbanie dokonuje się w życiu katolika na początku każdej Mszy św., kiedy to w akcie skruchy wypowiada się słowa: „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem”.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Wielkie ucieczki Polaków
Poniewierani, osaczani, tropieni. Uwięzieni a niepokonani. Bohaterów łączy polski gen wolności. Przedzierali się przez ostępy Syberii i piaski irackich pustyń. Ukrywali w bagażnikach samochodów dyplomatycznych i zamarzali pod podwoziem TIR-a by dotrzeć do miejsca, gdzie mogliby oddychać swobodnie.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję