Rozważanie do liturgii z dnia 2024-02-27

Strzeżcie się pychy i obłudy

Ks. Mariusz Frukacz

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2024-02-27

Moim zdaniem najważniejsza w życiu jest wielkość, ale w oczach Bożych, a tę zdobywa się przez służbę i pokorę. Przypomina mi się fragment z Tomasza a Kempis, który w „O naśladowaniu Chrystusa” pisze, że przed Bogiem ważniejszy jest ubogi i pokorny wieśniak aniżeli pyszny filozof”.

Przestroga Jezusa jest wezwaniem skierowanym do każdego z nas. Najważniejszą sprawą jest pokora. To ona rodzi pokój serca, a pycha zabija. Tam gdzie jest postawa faryzejska, pycha i obłuda, tam nie może być pokoju serca. Prawdziwa wielkość człowieka rodzi się z pokory, z postawy służby. W oczach świata mogę być mały, ale pokora sprawia, że w oczach Bożych jest wielki, wywyższony. „Humilitas et pax cordis” (Pokora i pokój serca) - dwa filary naszej chrześcijańskiej duchowości. Zawsze fascynuje mnie „Dziennik duszy” św. Jana XXIII, który towarzyszy mi dawna. Papież dobroci zachęca w nim do szukania pokoju serca, właśnie poprzez pokorę, posłuszeństwo Woli Bożej, i jak sam określa przez pokorę Ewangelii. Od lektury tego „Dziennika” stałą intencją mojej modlitwy jest pokój dla serc poranionych. Właśnie to, czego ludzie dzisiaj najbardziej szukają, to pokój serca. A nie znajdzie się go w pysze i postawie obłudy. Trzeba umieć stanąć w prawdzie, pokornie. W każdym z nas powinien być „olbrzym ducha”, a pycha sprawia, że jest „w człowieku karzeł”, jak pisał Cyprian Kamil Norwid.

Rozważanie można odsłuchać na stronie fm.niedziela.pl

Kalendarz na rok 2024

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE NIEDZIELI

Główny patron Polski
Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Maryja. Matka Jezusa
Autor pochyla się nad wszystkimi tekstami ewangelicznymi, w których ukazana jest Matka Jezusa od Zwiastowania aż po Golgotę. W ostatniej części książki co stanowi cenne dopełnienie tego wyjątkowego portretu Maryi autor przywołuje obrazy Maryi obecne w pismach apokryficznych.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję