Rozważanie do liturgii z dnia 2023-02-11

Drugie rozmnożenie chleba

Ks. Mariusz Frukacz

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2023-02-11

Kiedy przygotowywałem się do święceń kapłańskich zastanawiałem się nad tym, jakie słowa wypisać na moim obrazku prymicyjnym. Myślałem o tym, które słowa z Ewangelii powinny stać się hasłem mojego kapłańskiego życia, programem mojej pracy duszpasterskiej. Idąc za myślą bp Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego, którego pisma czytałem w okresie pobytu w seminarium, zdecydowałem, że na obrazku wypiszę słowa z dzisiejszej Ewangelii o rozmnożeniu chleba „Żal mi ludu” (Mk 8, 2).

Rozumiałem i rozumiem również dzisiaj te słowa w duchu wielkiego biskupa społecznika Teodora Kubiny, jako realizacja miłości do drugiego człowieka, solidarności z najbardziej potrzebującymi gestu miłości, bycia z biednymi, ubogimi, tymi wszystkimi, których prawa są łamane. Bliskie mi się stały słowa bp Kubiny, że „podobnie jak Chrystus powinniśmy odczuwać w sobie głos miłosierdzia: „Żal mi ludu”.

W dzisiejszej Ewangelii widzimy wokół wielką rzeszę ludzi, którzy nie mają co jeść. Jezus ten wielki tłum karmi nie tylko swoim Słowem, dostrzega również ich głód, ich biedę. Jego serce odczuwa miłosierdzie wobec tych ludzi. Jezus zatroskany o ludzi głodnych przywołuje do siebie uczniów i poucza ich, że nikogo nie wolno wypuścić zgłodniałego do domu.

Troszczy się, by nikt nie zasłabł z powodu głodu. To jest wielka lekcja duszpasterstwa udzielona uczniom, którzy mają pamiętać o miłości, solidarności wobec najbardziej potrzebujących. A zatem nie tylko nauczanie, głoszenie Słowa Bożego, ale także czyn miłosierdzia musi zając ważne miejsce w posłudze uczniów. W Ewangelii widzimy również gesty i znaki związane z Eucharystią. „I polecił ludowi usiąść na ziemi.” Jezus gromadzi ludzi wokół siebie. Tak samo w naszych świątyniach gromadzimy się wokół Chrystusa Eucharystycznego, przy Ołtarzu. „A wziąwszy te siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je rozdzielali”. Jezus wziął chleb, odmówił dziękczynienie, połamał chleb i polecił uczniom go rozdać. Gesty związane z obrzędem Eucharystii.

Dzisiaj podczas każdej Mszy św. kapłan „in persona Christi” ( w osobie Chrystusa) bierze chleb, czyni modlitwę dziękczynną, łamie ten chleb i rozdaje ludziom. Słowa Jezusa „Żal mi ludu” przypominają, że nie może drugiemu człowiekowi zabraknąć chleba codziennego, ale nie może on być również pozbawiony Eucharystii, chleba, pokarmu dającego życie wieczne. Eucharystia jest sakramentem miłości, także miłości społecznej.

To Eucharystia jest szczególną szkołą „rozmnożenia chleba miłości”, szkołą miłości do drugiego

człowieka, solidarności i dobroczynności. Pierwsi chrześcijanie Eucharystię, „łamanie chleba” łączyli z czynną miłością, troską o potrzebujących braci. Słowa Jezusa mówią również, byśmy pamiętali o cierpiących, chorych. Dzisiaj w Światowy dzień Chorego uświadamiamy sobie prawdę, że wszyscy chorzy, cierpiący potrzebują głosu miłosiernego Chrystusa: „Żal mi ludu”. Dzisiaj we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes uświadamiamy sobie prawdę, że w Lourdes, sanktuarium nadziei dla ludzi chorych, cierpiących, wpisuje się tajemnica miłosierdzia.

Rozważanie można odsłuchac na stronie fm.niedziela.pl

Kalendarz na rok 2024

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE NIEDZIELI

Trzymaliśmy go za sutannę
Kiedy Ojciec Święty po raz pierwszy przyjechał na Franciszkańską 3, pod oknem zebrał się wielki tłum. Ludzie krzyczeli: otwórzcie okno, otwórzcie okno! Oczywiście, Ojciec Święty nie miał nic przeciwko temu.

Zobacz Zamów e-wydanie

Polecamy

Biblia Audio
Słuchaj liturgii na dzień w aplikacji Biblia Audio superprodukcja Poznaj wyjątkowe historie Starego i Nowego Testamentu opowiedziane głosem znanych polskich aktorów. Doświadcz biblijnych opowieści w niespotykany do tej pory sposób, dzięki technologii dźwięku 3D, który przeniesie Cię na ulice Izraela.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję