Rozważanie do liturgii z dnia 2023-01-11

Jezus uzdrawia chorych

Ks. Mariusz Frukacz

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2023-01-11

„Nad ranem, gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił.” To dla mnie bardzo ważny fragment dzisiejszej Ewangelii. Jezus idzie się modlić po tym jak uzdrowił tak wielu ludzi cierpiących. Był tak blisko cierpiących. Teraz zanosi ich w modlitwie przed Ojca. Cierpiący są treścią modlitwy Jezusa. Oni są w Boskim Sercu Jezusa. Ja też czuję, że jestem z moim życiem zanurzony w modlitwie Jezusa, w Jego Boskim Sercu. Jezus chce być blisko mnie. Jezus pochyla się nad człowiekiem. Tę prawdę pokazuje nam dzisiejsza Ewangelia. Jest to zawsze pochylenie się pełne miłości nad cierpiącymi. Ewangelia pokazuje nam jeszcze, że Jezus moc czerpie z modlitwy, z rozmowy z Ojcem.

To jest ważna katecheza dla nas. Również nasze pochylenie się nad innymi powinno czerpać swoją moc z modlitwy, z rozmów z Ojcem, w wyciszeniu. Ewangelista św. Marek pokazuje nam Jezusowy program dnia. Jest program dla każdego z nas. Można powiedzieć, że dzisiejsza Ewangelia jest takim programem każdego naszego dnia. Otóż Jezus po wyjściu z synagogi dokonuje czynów dobroci: uzdrawia teściową św. Piotra, dokonuje czynów dobroci wobec wszystkich chorych i opętanych, dotkniętych rozmaitymi chorobami. Jezus również ustala pewien porządek. Najpierw trwa na modlitwie, jest w synagodze, udaje się na miejsce pustynne i tam się modli, dopiero za tym idą czyny dobroci. Ojcowie Kościoła mówili: „Ad Patrem et ad fratrem”. Trzeba iść do Boga Ojca i iść do brata, do człowieka. Najpierw trzeba siłę do czynów dobroci zaczerpnąć od Ojca. Miłość bliźniego musi czerpać moc od Ojca, od Miłości Ojca. Miłość bliźniego bez Miłości Ojca może się zagubić i staje się tylko zwyczajnym humanitaryzmem. Trzeba być na kontemplacji Ojca i iść z czynami dobroci do drugiego człowieka. A zatem Ewangelia daje nam program naszego dnia, program naszego życia w pewnym ustalonym porządku: modlitwa, kontemplacja i czyny dobroci, akcja społeczna

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE Niedziela. MAGAZYN

Kiedy urodził się Jezus?
Okoliczności przyjścia Jezusa na świat pokazują, że rodzi się On nie tylko w pałacu cnót czy w wyrafinowanych koncepcjach teologicznych, ale też wszędzie tam, gdzie są miłość, dobroć i wiara – mówi ks. prof. Józef Naumowicz

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Różaniec z Carlem Acutisem
W tej książce razem z Maryją Tą, która mówiąc Amen, podjęła największy challenge w historii ludzkości wyzwanie za wyzwaniem i tajemnica za tajemnicą skutecznie przekonuje, że różaniec nie musi być nudną modlitwą do odklepania, ale może realnie przemieniać życie.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję