Rozważanie do liturgii z dnia 2023-01-10

Jezus naucza jak ten, który ma władzę

Ks. Mariusz Frukacz

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2023-01-10

Słowo Jezusa ma moc. Ono zmienia moje życie. Jak realizuję całe moje życie w świetle Ewangelii? Słowo Jezusa jest słowem z mocą, przemienia człowieka, potrafi pokonać Złego. Dzisiejsza Ewangelia jest dla mnie rachunkiem sumienia. Muszę postawić sobie pytanie jak wygląda w moim chrześcijańskim życiu spotkanie ze słowem Jezusa. Czy Ewangelia jest moją codzienną lekturą? Czy otwieram moje serce ba dar słowa z mocą, słowa Jezusowego?

Kafarnaum zajmuje szczególne miejsce na mapie historii Zbawienia. To tutaj Jezus przybywa i głosi w synagodze naukę z mocą. To w Kafarnaum jest dom św. Piotra Apostoła, któremu Jezus powierzy klucze Królestwa i na Piotrze zbuduje Kościół. Dlatego duchowa wędrówka do Kafarnaum ma ogromne znaczenie dla naszego życia wewnętrznego i codziennego świadectwa. „Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie

jak uczeni w Piśmie”. Te słowa z dzisiejszej Ewangelii są dla nas jakby wyrzutem sumienia. Czy potrafimy, my, chrześcijanie XXI wieku, zdumiewać się nauką Jezusa, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to nauka z mocą, że słowa Jezusa przemieniają nasze życie, jeśli otworzymy się na ich dar? Każde słowo Jezusa powinno mieć ogromne znaczenie dla naszego codziennego życia, powinno stawać się słowem życia na dzisiaj. Ono powinno być dla nas wciąż aktualne. Zwrócił na to uwagę sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, twórca ruchu oazowego, kiedy tysiącom młodych ludzi zaproponował stały kontakt ze słowem Bożym w tzw. Namiocie Spotkania. Tak wielu młodych ludzi podczas rekolekcji oazowych, czy też w ciągu roku, pogłębiając swoją formację w Ruchu Światło-Życie, zgłębiło Słowo Boże. Wielu młodych ludzi odkryło wówczas, że Ewangelia, Pismo Święte zawiera w sobie odpowiedzi na wiele nurtujących człowieka pytań. Dla wielu młodych ludzi wówczas odkrycie Słowa Bożego stało się początkiem przemiany ich serc, zmiany stylu życia. Na ogromną wartość Słowa Bożego w życiu każdego chrześcijanina zwraca również uwagę Benedykt XVI w adhortacji apostolskiej „Verbum Domini”. Przypomina bowiem, że „Słowo Boże jest prawdziwym światłem, którego potrzebuje człowiek” (n.12). Żyjąc Słowem Bożym każdego dnia, każdy z nas jest wezwany do tego, by dać autentyczne świadectwo, że Słowo Jezusa ma ważne miejsce w naszym życiu. „Słowo Boże dociera do ludzi «przez spotkanie ze świadkami, dzięki którym staje się obecne i żywe». Każdemu człowiekowi, szczególnie nowym pokoleniom, potrzebne jest bowiem wprowadzenie w

słowo Boże «dzięki spotkaniu z dorosłym i jego autentycznemu świadectwu,

pozytywnemu wpływowi przyjaciół i towarzyszeniu wielkiej wspólnoty kościelnej» (…) ci, którzy spotykają wiarygodnych świadków Ewangelii, przekonują się o skuteczności słowa Bożego w tych, którzy je przyjmują” – przypomina nam Benedykt XVI w „Verbum Domini” (n. 97).

Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas zachętą, byśmy sięgali po Słowo Boże, by nie

zabrakło w naszym życiu osobistym lektury Pisma Świętego. Powinno ono również stać się źródłem przemiany naszych rodzin. Pismo Święte nie powinno być jedynie jedną z wielu książek w naszej domowej bibliotece. To powinien być stały kontakt ze słowem Jezusa. Tak wiele przeżywamy trosk, kłopotów. Tak wiele każdego dnia rodzi się przed nami pytań, wątpliwości. Bardzo często nie umiemy sobie sami poradzić z wieloma problemami i szukamy w życiu drogowskazów. Odnajdujemy to wszystko w słowie Jezusa, które jest nauką z mocą. Żyjmy każdego dnia słowem, które pochodzi z ust Jezusa.

Rozważanie można odsłuchac na stronie

Rozważanie można odsłuchac na stronie

Kalendarz na rok 2023

Książka dla Ciebie

Pełnia życia. Medytacje z Kany Galilejskiej
Żyć pełnią życia to żyć Ewangelią! W tej książce ojciec Michał Legan proponuje duchową lekturę zapisanej w Ewangelii św. Jana opowieści o cudzie przemiany wody w wino, odczytując zawartą w niej receptę na życie prawdziwą pełnią życia. Opowiadanie o weselu w Kanie Galilejskiej objaśnia w kluczu rad ewangelicznych, które Jezus wskazał swoim uczniom jako drogę doskonałości.

Zobacz

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE NIEDZIELI

Niebo nie dla wszystkich
Co mamy czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Czy wystarczy być dobrym człowiekiem? I co tak naprawdę znaczy pojęcie „dobry człowiek”?

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Jezus mówi do Faustyny i do Ciebie
Pan Jezus ukazywał się Świętej Siostrze Faustynie, ale Jego słowa są skierowane do nas wszystkich. Codzienne rozważania i modlitwy zawarte w tej książce pomogą Ci zrozumieć słowa Jezusa i żyć nimi tak, jakby zostały wypowiedziane bezpośrednio do Ciebie.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję