Rozważanie do liturgii z dnia 2023-01-03

Chrystus jest Barankiem, który gładzi grzech świata

Ks. Mariusz Frukacz

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2023-01-03

«Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata”. Jan Chrzciciel wskazuje na Jezusa, jako na Zbawiciela, Który przyszedł zbawić człowieka i świat. Te słowa wskazują na to, że Jezus jest centrum historii i świata. „Odkupiciel człowieka Jezus Chrystus jest ośrodkiem wszechświata i historii”- napisał św. Jan Paweł II w encyklice „Redemptor hominis”.

Wsłuchując się w słowa św. Jana Chrzciciela musimy mieć pełną świadomość tego, że Jezus chce być z nami zjednoczony. „Chrystus-Odkupiciel świata jest Tym, który dotknął w sposób jedyny i niepowtarzalny tajemnicy człowieka, który wszedł w Jego „serce” i właśnie dlatego „człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca — nie wedle jakichś tylko doraźnych, częściowych, czasem powierzchownych, a nawet pozornych kryteriów i miar swojej własnej istoty — musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa”- napisał św. Jan Paweł II w encyklice „Redemptor hominis”

Dzisiejsza Ewangelia mówi nam również o tym, że Duch Święty spoczął na Jezusie i zaświadcza o tym św. Jan Chrzciciel mówiąc: „Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim”. Katechizm Kościoła Katolickiego uczy nas, że „Duch którego Jezus posiada w pełni od chwili swego poczęcia, przychodzi „spocząć” na Nim” (KKK n. 536) i przypomina, że „Gdy Ojciec posyła swoje Słowo, posyła zawsze swoje Tchnienie: jest to wspólne posłanie, w którym Syn i Duch Święty są odrębni, ale nierozdzielni. Oczywiście, Chrystus jest Tym, który ukazuje się, On, Obraz widzialny Boga niewidzialnego, ale objawia Go Duch Święty”.(KKK n. 689)

A zatem dzisiejsza Ewangelia zadaje nam bardzo ważne pytania: Czy uznaję Jezusa za mojego Pana i Zbawiciela? Czy jestem otwarty na dar Odkupienia? Czy jestem otwarty na działanie Ducha Świętego w moim życiu? Czy żyję darami Ducha Świętego?

Kalendarz na rok 2023

Książka dla Ciebie

Jezus mówi do Faustyny i do Ciebie
Pan Jezus ukazywał się Świętej Siostrze Faustynie, ale Jego słowa są skierowane do nas wszystkich. Codzienne rozważania i modlitwy zawarte w tej książce pomogą Ci zrozumieć słowa Jezusa i żyć nimi tak, jakby zostały wypowiedziane bezpośrednio do Ciebie.

Zobacz

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE BLIŻEJ ŻYCIA Z WIARĄ

Jestem dzieckiem Boga
Czy wiara pomaga w sporcie? Odpowiada łuczniczka Milena Olszewska, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich z Londynu i Rio de Janeiro.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Zbawienie. Co każdy katolik powinien wiedzieć
Każdej niedzieli podczas Mszy Świętej katolicy na całym świecie wyznają, że Jezus Chrystus zstąpił z nieba dla nas ludzi i dla naszego zbawienia. Czy jako katolicy świadomie wypowiadamy te słowa z całym Kościołem? I czy wiemy, co znaczy być zbawionym?

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję