3 stycznia 2022

Poniedziałek, I Tydzień po Narodzeniu Pańskim
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszego Imienia Jezusa


Chrystus jest Barankiem, który gładzi grzech świata

«Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata”. Jan Chrzciciel wskazuje na Jezusa, jako na Zbawiciela, Który przyszedł zbawić człowieka i świat. Te słowa wskazują na to, że Jezus jest centrum historii i świata. „Odkupiciel człowieka Jezus Chrystus jest ośrodkiem wszechświata i historii”- napisał św. Jan Paweł II w encyklice „Redemptor hominis”.

Wsłuchując się w słowa św. Jana Chrzciciela musimy mieć pełną świadomość tego, że Jezus chce być z nami zjednoczony. „Chrystus-Odkupiciel świata jest Tym, który dotknął w sposób jedyny i niepowtarzalny tajemnicy człowieka, który wszedł w Jego „serce” i właśnie dlatego „człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca — nie wedle jakichś tylko doraźnych, częściowych, czasem powierzchownych, a nawet pozornych kryteriów i miar swojej własnej istoty — musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa”- napisał św. Jan Paweł II w encyklice „Redemptor hominis”

Dzisiejsza Ewangelia mówi nam również o tym, że Duch Święty spoczął na Jezusie i zaświadcza o tym św. Jan Chrzciciel mówiąc: „Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim”. Katechizm Kościoła Katolickiego uczy nas, że „Duch którego Jezus posiada w pełni od chwili swego poczęcia, przychodzi „spocząć” na Nim” (KKK n. 536) i przypomina, że „Gdy Ojciec posyła swoje Słowo, posyła zawsze swoje Tchnienie: jest to wspólne posłanie, w którym Syn i Duch Święty są odrębni, ale nierozdzielni. Oczywiście, Chrystus jest Tym, który ukazuje się, On, Obraz widzialny Boga niewidzialnego, ale objawia Go Duch Święty”.(KKK n. 689)

A zatem dzisiejsza Ewangelia zadaje nam bardzo ważne pytania: Czy uznaję Jezusa za mojego Pana i Zbawiciela? Czy jestem otwarty na dar Odkupienia? Czy jestem otwarty na działanie Ducha Świętego w moim życiu? Czy żyję darami Ducha Świętego?

Ks. Mariusz Frukacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję