Rozważanie do liturgii z dnia 2022-12-25

Rozważanie "Żyć Ewangelią" (25 XII 2022)

"Żyć Ewangelią" (wyd. Pomoc)

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2022-12-25

Obchodzimy piękne święta Bożego Narodzenia i jak co roku słyszymy ten fragment z Ewangelii św. Jana, którego symbolika i treść dużo mówi o Słowie, ciemności, świetle, życiu...

Jezus jest światłem i wniósł na ten świat światło swego słowa, swojej prawdy, dla świata, który był pogrążony w ciemności, w niewoli grzechu, co rozważaliśmy w różnych treściach okresu Adwentu.

Jednakże treść dzisiejszej Ewangelii nie jest wcale taka cukierkowata, a więc taka, jak ten dzisiejszy świat chciałby przedstawić i przeżywać te wielkie chrześcijańskie święta.

Św. Jan pisze, że byli i są ludzie, którzy albo przyjmują Jezusa – Słowo i wtedy to Słowo daje im moc, daje łaskę, mądrość albo odrzucają Jezusa i wtedy tkwią nadal w ciemności, w błędzie, grzechu, bo nie przyjęli światła i daru łaski.

Ten, kto przyjmie i uwierzy Słowu, ogląda Jego chwałę, uczestniczy w chwale dzieci Bożych. To jest piękne, że my, którzy uwierzyliśmy, otrzymujemy z Jego pełności, jak pisze apostoł. Chrystus jest pełen łaski, światła, prawdy, mądrości, radości, pokoju... i On dzieli się tym wszystkim z nami, On chce nas tym obdarowywać. Jednak jest potrzebne, abyśmy Go przyjęli, nie tylko raz, ale abyśmy przyjmowali Jezusa nieustannie; w Jego Słowie, w Jego Ciele i Krwi, w Jego woli, w drugim człowieku... I te dary, którymi Jezus chce nas obdarowywać, nie są tym, co daje świat, nie da się ich zdobyć swoją wiedzą, umiejętnościami, nie da się ich wypracować swoim wysiłkiem. To są dary darmo dane przez Pana, który daje każdemu to, co jest mu potrzebne do zbawienia, do posługi w tym świecie, w miejscu i zadaniu, do którego Pan nas powołał.

Niech te piękne, pełne światła i pokoju święta nie będą dla nas tylko okazją do przeżywania radości tak po ludzku, choć to też jest ważne i potrzebne. Niech ten czas będzie przede wszystkim przyjmowaniem do naszego serca Jezusa, czyli światła, słowa, łaski...

Kalendarz na rok 2023

Książka dla Ciebie

Wszystko o różańcu, który może wszystko
Skąd wzięła się najpopularniejsza modlitwa katolicyzmu, skąd liczba jej tajemnic? Jak to możliwe, że prosta modlitwa pustelników zauroczyła doktorów Kościoła? Dlaczego dominikanie przedstawiali różaniec jako maryjną świątynię z piętnastoma tajemnicami jako ołtarzami, przed którymi błaga się o wstawiennictwo u Boga, a jezuici potraktowali różaniec jak ,,salę ćwiczeń" duchowych?

Zobacz

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE NIEDZIELI

Przypadkowi geniusze?
Przełomowe odkrycia i wynalazki nie zawsze są efektem celowej pracy naukowców. Niekiedy wystarczy szczęśliwy splot okoliczności, aby na marginesie prowadzonych badań dojść do niezamierzonego wyniku.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Pod prąd, pod wiatr i pod fale
Szesnaście różnych osobowości, doświadczeń i historii, które spotkały się na wspólnej drodze powołania zakonnego w Zgromadzeniu Sióstr św. Katarzyny. Żywiołowe i ciche, odważne i nieśmiałe, pełne humoru oraz wzbudzające szacunek. Jedne przeżywały wiarę w głębi serca, inne miały dar spontanicznego dzielenia się świadectwem o Bogu.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję