8 grudnia 2022

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Rok A, I

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny


Rozważanie "Żyć Ewangelią" (8 XII 2022)

Obchodzimy dzisiaj piękną i radosną uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Matki naszego Pana i naszej. Ten dzisiejszy fragment, tak dobrze nam znany i czytany przy okazji różnych świąt i wspomnień liturgicznych Najświętszej Maryi Panny, jest dzisiaj podany przez liturgię Kościoła właśnie ze względu na prawdę wiary o Niepokalanym Poczęciu naszej Matki.

Wielu świętych i teologów opiewa tę piękną i wzniosłą tajemnicę, jak również i my staramy się zgłębiać i kontemplować ten przywilej pełnej czystości i wolności od grzechu Maryi. Nie znaczy to, że Maryja była wolna od pokus, od cierpień, trosk i że miała łatwe i przyjemne życie. Z kart Pisma św. wiemy, że było inaczej.

Jednakże my, jako czciciele Najświętszej Maryi Panny, jako Jej dzieci, nie chcemy tylko podziwiać i kontemplować tę piękną prawdę o niepokalanym poczęciu Maryi. Nieprzypadkowo czytamy dziś w drugim czytaniu z Listu św. Pawła do Efezjan: W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Św. Paweł pisze, że my, którzy uwierzyliśmy, również mamy być święci i nieskalani przed Bogiem. Oczywiście nie jesteśmy niepo- kalani od poczęcia, nie jesteśmy wolni od grzechu, jednakże naszym zadaniem jest stawać się nieskalanymi i świętymi. To nie jest tylko zadanie dla wybranych, dla „świętych”, ale dla każdego chrześcijanina. Nikt z ochrzczonych nie może powiedzieć, że „to nie dla mnie”. Apostoł Narodów pisze, że to Bóg wybrał nas i przeznaczył, abyśmy byli święci i nieskalani, i to wybrał nas do tego zadania już przed założeniem świata. W odwiecznych planach Boga ja i Ty jesteśmy wybrani, aby być świętymi i nieskalanymi. Czyż to nie jest piękne powołanie i zadanie? Powinniśmy to wybranie i przeznaczenie traktować jako przywilej, jako łaskę Boga i odpowiedzieć na to z całego serca, z pełnym zaangażowaniem, z pragnieniem bycia świętym i czystym dla Boga.

Czy mam pragnienie świętości, czystości? Czy pragnę naśladować Maryję w Jej cnotach, a nie tylko wysławiać Jej wielkość? Czy chcę odpowiedzieć na to powołanie mnie przez Boga do bycia świętym i nieskalanym? Maryjo, pomóż nam w tym.

"Żyć Ewangelią" (wyd. Pomoc)

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję