Rozważanie do liturgii z dnia 2021-09-05

Co oznacza Jezusowe „effatha - otwórz się” w praktyce?

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2021-09-05

Mamy dwoje uszu i jedne usta. Powinniśmy więc dwa razy więcej słuchać niż mówić – stwierdzają duchowi przewodnicy. W niedzielnej Ewangelii Jezus uzdrawia człowieka, który miał poważne problemy ze słuchaniem i mówieniem. 

1. Keywords

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

W oryginale greckim Ewangelii jest napisane, że przyprowadzono Jezusowi człowieka „mówiącego z trudem” (mogilalos). Możemy poczuć się, że ta Ewangelia jest również o nas, który mamy problemy z mówieniem.

Effatha to znaczy: Otwórz się! 

Jezus skierował te słowa nie tylko do uszu i ust, ale do całego człowieka. Otwórz się na słuchanie Słowa Boga, które jest m.in. w Piśmie Świętym. Wiara rodzi się ze słuchania – mówi św. Paweł. Najważniejszy z Apostołów, zanim został Papieżem, czyli Piotrem – Opoką, to nazywał się Szymon. To imię pochodzi od czasownika Shema – słuchać.

Chrześcijan jednak to nie tylko człowiek, który słucha, ale to także ten, kto ma odwagę wyznawać swoją wiarę, mówić o Bogu. Święty Jan Paweł II podkreślał, że wiara umacnia się, gdy jest przekazywana innym. 

2. Dziś

Jesus mówi do każdego z nas: Effatha! Otwórz uszy na słuchanie Słowa Bożego. Warto więc sobie zadać pytanie z jaką uwagą słucham czytań z Biblii w kościele. Co z nich pamiętam? Co Pan Bóg do mnie mówi przez swoje słowo na dany tydzień czy dany dzień. 

Wiele osób korzysta z aplikacji w telefonie, aby przeczytać jakie są czytania na Mszy świętej danego dnia. Jeśli ktoś nie ma takiej aplikacji, to warto ją mieć w telefonie, bo to jest konkretny wyraz naszego otwarcia się na Słowo Boże.

Kalendarz na rok 2024

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE Niedziela. MAGAZYN

Zdumiewający Jezus z Faustynowych objawień
Chyba mamy dziś modę na co najmniej dwa religijne tematy. Są nimi objawienia i koniec świata. Być może wcale nie jest to jednak moda, ale… znak czasu.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Rodzina. Najważniejsza firma na świecie
Książka, dzięki której można stworzyć zdrową, szczęśliwą rodzinę, o trwałych fundamentach. Kluczowe sprawy, które wymagają odpowiedniego uporządkowania. Lektura dla tych, którzy chcą zadbać o szczęście w małżeństwie, jak również dla osób planujących założenie rodziny.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję