1 maja 2021

Sobota, IV Tydzień Wielkanocny
Rok B, I

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika

O co proszę? O zażyłą więź z Bogiem Ojcem

Jestem ponownie zaproszony do medytacji nad Słowem, które Kościół podał mi do modlitwy w poprzednią sobotę. Będę rozeznawał, na ile udało mi się zachować usłyszane Słowo i jakie owoce wydało ono we mnie.

Jak brzmią we mnie słowa Jezusa o Ojcu (w. 7)? Czy myślałem o mojej relacji do Ojca? Co mogę powiedzieć o moim obrazie Ojca? Czy zbliżam się do Niego, czy oddalam? Ponowię moją żarliwą prośbę: „Jezu, pokaż mi Ojca!” (w. 8).

Jezus mówi mi o swojej więzi z Ojcem. Jest z Nim jedno. Co mogę powiedzieć o moim pragnieniu więzi z Ojcem? Czy tęsknię za Nim? Czy szukam Ojca na modlitwie (ww. 8-11)? Co chciałbym zmienić w mojej relacji z Ojcem? Powiem o tym Jezusowi.

Jeśli uwierzę Jezusowi, będę dokonywał wielkich dzieł (w. 12). Jego największym dziełem było objawienie mi Ojca. Co, po minionym tygodniu, mogę powiedzieć o moim zbliżaniu innych do Boga? Czy przyglądałem się swoim postawom? Czy je rozeznawałem?

Jezus znowu przypomina mi o swoim pragnieniu: chce, aby w moim życiu objawiała się chwała Ojca (w. 13). Zapytam Jezusa, co w moim życiu przynosi Ojcu najwięcej chwały? Czym sprawiam Mu najwięcej radości? Czy zastanawiam się nad tym?

Wyobrażę sobie Jezusa, który przyprowadza mnie do Ojca i mówi: „Powiedz mi, o co mam prosić Ojca?” (ww. 13-14). Zwierzę się Jezusowi z moich najgłębszych potrzeb. Będę patrzył i słuchał, jak Jezus rozmawia z Ojcem o mnie, jak modli się za mnie!

Podejdę z Jezusem do Ojca. Poproszę Go, aby powtarzał ze mną powoli modlitwę, której mnie nauczył: „Ojcze nasz...”. Będę wracał do niej w ciągu dnia.

Krzysztof Wons SDS/Salwator