31 stycznia 2021

Niedziela, IV Tydzień zwykły
Rok B, I

Czwarta Niedziela zwykła

Nie zapomnij!

Weź udział we Mszy św.

O co proszę? O radykalne poddanie się mocy działającego Słowa i o łaskę nawrócenia

Stanę blisko Jezusa, który naucza w synagodze. Wejdę w panujący tam klimat ciszy i zasłuchania (ww. 21-22). Będę wsłuchiwał się w Jezusa, aby doświadczyć mocy Jego słowa. Zobaczę zdumienie słuchaczy. Wypowiadane przez Jezusa słowa poruszają głęboko. Uczy jak ten, który ma władzę.

Jezus tak samo dzisiaj przemawia z mocą. Co mogę powiedzieć o mojej postawie słuchania? Czy Jego Słowo mnie porusza? Czy nie ulegam rutynie i przyzwyczajeniu? Jaki wpływ na moje codzienne życie ma Słowo usłyszane w Liturgii?

Wejdę w wydarzenie, które miało miejsce w synagodze. Opętany człowiek krzyczy, kiedy słyszy przemawiającego Jezusa (ww. 23-24). Wyobrażę sobie osłupienie ludzi wyrwanych z zasłuchania i z zadumy. Sytuacja, która potrafi przerazić.

Uświadomię sobie, że najbardziej przerażająca jest w synagodze bieda człowieka, który znajduje się w mocy złego. Zły nie pozwala mu słuchać Jezusa. Rodzi się w nim lęk i agresja. Zło, które opanowuje człowieka, przeszkadza w spotkaniu ze Słowem.

Wydarzenie w synagodze przypomina mi, że zatrzymywane w sercu zło będzie mnie zamykało na szczere i hojne słuchanie Słowa. Czy nie trwam w stanie grzechu ciężkiego? Silny niepokój, jaki budzi się w sercu pod wpływem Słowa, może być wezwaniem do oczyszczenia i zerwania ze złem.

Wsłucham się w Jezusa, który z całą mocą swojego słowa uwalnia człowieka nękanego przez zło (ww. 25-26). Jezus pokazuje mi, jak wielką moc posiada Jego słowo. Zapytam siebie o postawę wiary i przekonania, z jaką słucham Jego słowa.

Poproszę gorąco Jezusa, aby odnowił we mnie wiarę w moc Jego słowa. Będę Go prosił, aby mnie uwolnił od wszystkiego, co zamyka mnie na przyjęcie Jego słowa.

Krzysztof Wons SDS/Salwator