17 stycznia 2021

Niedziela, II Tydzień zwykły
Rok B, I

Druga Niedziela zwykła

Nie zapomnij!

Weź udział we Mszy św.

O co proszę? O pogłębienie swojej bliskiej relacji z Jezusem

Stanę z uczniami przy Janie, aby – jak oni – przeżyć moje pierwsze spotkanie z Jezusem (w. 35). „Oto Baranek Boży” – to pierwsze słowa, jakie usłyszeli o Jezusie, gdy Go zobaczyli (w. 36).

Kiedy po raz pierwszy wyraźnie zobaczyłem Jezusa w moim życiu? Kto mi Go pokazał? Spróbuję sobie przypomnieć słowa o Jezusie, które najbardziej poruszyły moje serce i zbliżyły do Niego. Kiedy to było? W jakich okolicznościach?

Wyobrażę sobie, że idę z uczniami za Jezusem (ww. 37-38). Zobaczę, jak Jezus odwraca się, patrzy na mnie i pyta: „Czego szukasz?”. Zatrzymam się nad tym pytaniem. Jakie przeczucie budzi się we mnie? Czego najbardziej szukam w moim życiowym powołaniu?

„Gdzie mieszkasz?” (w. 39). Będę patrzył na uczniów. Zobaczę, z jaką pasją pragną poznać Jezusa. Czy jest we mnie szczere pragnienie poznania Jezusa? Czy gotów jestem, jak uczniowie, zostawić wszystko, aby Go lepiej poznać? Co najbardziej osłabia we mnie pragnienie bycia z Jezusem?

„Pozostali u Niego” (w. 39). Przebywanie z Jezusem pozwala lepiej Go poznać i rozmiłować się w Nim. Czy potrafię ofiarować sobie czas, aby pozostawać z Jezusem? Czy jestem hojny i wielkoduszny na modlitwie?

Zwrócę uwagę na entuzjazm uczniów po spotkaniu z Jezusem (ww. 41-42). Przebywanie z Jezusem przemienia. Zamienia ucznia w świadka. Czy w moim świadczeniu o Jezusie przeważa osobiste doświadczenie czy też powierzchowność, autentyzm, a może brak wewnętrznego przekonania?

Będę prosił Jezusa, aby pociągał mnie do siebie, rozmiłował w sobie i rozbudził pragnienie Jego bliskości i zażyłej więzi. Będę trwał przy Nim i powtarzał: „Pragnę, abyś w moim sercu miał zawsze pierwsze miejsce!”.

Ks. Krzysztof Wons