Rozważanie do liturgii z dnia 2023-11-20

Uzdrowienie niewidomego pod Jerychem

Ks. Mariusz Frukacz

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2023-11-20

Wiara uzdrawia, daje światło, przejrzenie. Musimy o tym pamiętać bo bardzo często w życiu duchowym jesteśmy w sytuacji niewidomego pod Jerychem.

Droga duchowa człowieka:

„…niewidomy siedział przy drodze”. Każdy z nas w pewien sposób jest w sytuacji człowieka przy drodze. Czasem szukamy tej właściwej drogi, na której również jest Bóg.

„Gdy usłyszał, że tłum przeciąga, dowiadywał się, co się dzieje. Powiedzieli mu, że Jezus z Nazaretu przechodzi.”. Człowiek szuka Boga. Dowiaduje się od innych, od świadków gdzie Boga można znaleźć. Wtedy zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!». W chwilach trudnych człowiek jak już odnajdzie Boga woła do Niego. Chcemy, by nasze wołanie Bóg usłyszał.

„Ci, co szli na przedzie, nastawali na niego, żeby umilkł. ” Świat i inny ludzie bardzo często próbują zagłuszyć nasze wołanie do Boga. Nie chcą, by nasz głos dotarł do Niego. Chcą nas zagłuszyć kolorowymi reklamami, a nawet ateistycznymi billboardami.

„Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Nie możemy poddawać się. Musimy dotrzeć do Boga z naszym życiem, naszymi cierpieniami, kłopotami.

„Jezus przystanął i kazał przyprowadzić go do siebie. A gdy się zbliżył, zapytał go: «Co chcesz, abym ci uczynił?» Odpowiedział: «Panie, żebym przejrzał». Tutaj liczy się dialog Boga z człowiekiem. Mozę życie składam Bogu. Chcę lepiej widzieć całe moje życie.

„Jezus mu odrzekł: «Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła». Bóg dokonuje przemiany w życiu człowieka. Wiara jest tą siłą, która uzdrawia. Sprawia, że zaczynam widzieć w świetle wiary. Widzę lepiej moje życie.

„Natychmiast przejrzał i szedł za Nim, wielbiąc Boga.” Teraz już tylko pozostaje to, by pójść przez życie za Bogiem. Moje życie ma być oddawaniem chwały Bogu. Ma być dziękczynieniem za światło wiary.

„Także cały lud, który to widział, oddał chwałę Bogu.” Staję się świadkiem Bożej Miłości, świadkiem wiary. Drugi człowiek patrząc na moje życie może szukać Boga, powrócić do Niego, ale muszę być wiarygodnym świadkiem.

Kalendarz na rok 2024

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE Niedziela. MAGAZYN

Wniebowzięcie. Długa historia najnowszego dogmatu
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest obchodem głęboko zakorzenionym w liturgii, pobożności i tradycji Kościoła. Tymczasem długa i niełatwa była droga do sformułowania prawdy o Wniebowzięciu jako dogmatu wiary.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Czy Kościół ma sens?
W wywiadzie z Piotrem Sikorą abp. Grzegorz Ryś odpowiada na pytania i zarzuty najczęściej stawiane dzisiejszemu Kościołowi w Polsce. Analizuje obecną sytuację, odwołując się przy tym do Pisma Świętego i chrześcijańskiej tradycji oraz korzystając z licznych wypowiedzi papieży i dokumentów soborowych.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję