20 sierpnia 2022

Sobota, XX Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła


O co proszę? O uwolnienie mojego serca z lenistwa i próżnej chwały

Zwrócę uwagę, z jaką ostrością i stanowczością Jezus demaskuje postawę faryzeuszów i uczonych w Piśmie (ww. 2-7). W słowach Jezusa jest ukryty głęboki ból. Cierpi, patrząc na leniwe i zatwardziałe sumienia ludzi odpowiedzialnych za wychowanie religijne narodu.

Głębia sumienia decyduje o głębi samooceny, myślenia i postępowania. Co mogę powiedzieć o obecnej kondycji mojego sumienia? Jakimi słowami zwróciłby się do mnie Jezus, patrząc na moje sumienie?

Dramat faryzeuszów i uczonych w Piśmie polegał na tym, że chociaż znali doskonale Prawo i skrupulatnie je wypełniali, ich serca pozostawały martwe i nienawrócone. Wymagali wiele od innych, a nie potrafi li wymagać od siebie (w. 4). Dobre uczynki służyły im jedynie do karmienia swej próżnej chwały (w. 5).

Czy jestem wobec siebie wymagający? Czy potrafi ę kwestionować w sobie próżność i udawanie? Czy nie ma we mnie tendencji do wynoszenia się ponad innych? Czy nie jestem uzależniony od ludzkich pochwał i opinii?

Spojrzę głębiej na moje zajęcia, spełniane posługi. Wymienię przed Bogiem moje najważniejsze obowiązki. Przyglądając się im po kolei, zapytam siebie, o co dbam w nich najbardziej: o Bożą chwałę czy o ludzkie względy?

Jezus zachęca mnie do pielęgnowania w sobie postawy pokory i uległej służby (ww. 8-12). Co w moim codziennym posługiwaniu wymaga ode mnie największej pokory? Co mnie najbardziej poniża? Czy jest we mnie bunt i niezgoda na te sytuacje? Powiem o tym szczerze Jezusowi. Zaproszę Go w te sytuacje życia, które kosztują mnie najwięcej pokory i uległości.

Krzysztof Wons SDS/Salwator

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję