Rozważanie do liturgii z dnia 2023-11-02

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Ks. Mariusz Frukacz

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2023-11-02

Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa

„Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”. To akt największej ufności. Wszystko całe nasze życie jest od Boga do Boga powraca. Dzisiaj stajemy przed tajemnicą śmierci, ale także tajemnicą Zmartwychwstania. Szczególnie prawdę o tajemnicy śmierci odczuwają cierpiący, chorzy, którzy każdego dnia zmagają się o swoje życie. Trudno jest nam zdrowym zrozumieć ich ból i wlać im w serca nadzieję. Oni nas uczą bardzo dosłownie, że życie boli, ale też, że nie wolno się poddawać. To oni wiedzą najlepiej jak dźwigać życie, jak umieć poradzić sobie z tajemnicą śmierci. Dzisiaj myślą i sercem jestem przy nich wszystkich, chorych, cierpiących. Myślę o Ewie, która uczy mnie jak patrzeć na życie, na cierpienie, na śmierć.

II J 11,32-45 Wskrzeszenie Łazarza

„Jezus zapłakał”. Zawsze te słowa z Ewangelii poruszały mnie głęboko. Jezus odczuwa wzruszenie, pochyla się nad bólem człowieka. Dzisiaj już tez wiem, że kiedy ja płakałem przy śmierci moich bliskich, to Jezus był przy mnie i zapłakał. Jezus był z darem wieczności. Wiem tez, że rację ma św. Augustyn, który w liście do Proby na pisał: „Bóg zaś "kładzie nasze łzy przed swoim obliczem"

III J 14,1-6

Ja jestem drogą, prawdą i życiem

Życie każdego z nas jest związane z domem. Tworzymy nasz dom każdego dnia. Budujemy go we wzajemnych relacjach rodzinnych, w modlitwie. Wszystko co tu czynimy na ziemi jest przygotowaniem do mieszkania w Domu Ojca. Św. Augustyn napisał w swoich „Wyznaniach”, że niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu. Prawdą jest, że wracamy do Domu Ojca. Dzisiaj modlimy się za naszych bliskich, tęsknimy za nimi. Ja też tęsknię za tatą, bratową, babcią. Mogę być z nimi w mojej modlitwie.

Kalendarz na rok 2023

Książka dla Ciebie

Pełnia życia. Medytacje z Kany Galilejskiej
Żyć pełnią życia to żyć Ewangelią! W tej książce ojciec Michał Legan proponuje duchową lekturę zapisanej w Ewangelii św. Jana opowieści o cudzie przemiany wody w wino, odczytując zawartą w niej receptę na życie prawdziwą pełnią życia. Opowiadanie o weselu w Kanie Galilejskiej objaśnia w kluczu rad ewangelicznych, które Jezus wskazał swoim uczniom jako drogę doskonałości.

Zobacz

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE NIEDZIELI

Czy islam nas pochłonie?
Jesteśmy świadkami powolnego samobójstwa chrześcijańskiej cywilizacji Europy, a pogrążona w chaosie Unia Europejska staje się „fabryką” bojowników dżihadu.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Jan Paweł II. Odwaga Świętości
Wydawnictwo jubileuszowe autorstwa Tadeusza Szymy. Książka ma piękną szatę graficzną, obok zdjęć znanych fotografików, są zdjęcia prywatne rodziny Wojtyłów ze zbiorów Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję