16 października 2020

Piątek, XXVIII Tydzień zwykły
Rok A, II

Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej

O co proszę? O głębokie pragnienie życia w prawdzie i otwartości przed Bogiem

Zobaczę siebie w wielotysięcznym tłumie. Poczuję ogromny tłok. Wszyscy cisną się, aby być blisko Jezusa i usłyszeć, co mówi (w. 1). Spróbuję przedostać się jak najbliżej Niego.

Zwrócę uwagę na moje pragnienia. Jakie miejsce zajmuje w nich Jezus? Czy „cisnę się”, aby widzieć i słuchać Jezusa? Co mogę powiedzieć o mojej osobistej modlitwie?

Wyobrażę sobie, jak Jezus dostrzega mnie w tłumie. Patrzy na mnie przenikliwie i mówi mi: „Strzeż się obłudy”. Przestrzega mnie przed udawaniem, ukrywaniem prawdy o swoim życiu. Żaden mrok i żadne kłamstwo serca nie ukryje się przed prawdą (ww. 1-3).

Będę prosił Jezusa, aby pokazał mi i usunął z mego serca i myśli wszystko, co mogłoby zakwasić we mnie prostotę i prawdziwość.

Jezus z przyjaźnią mówi mi, abym nie skupiał się na lęku o moje ciało. Mam bać się tego, co może moje życie zamienić w piekło (ww. 4-5). Co jest moim największym zmartwieniem życiowym? Czy perspektywa wieczności towarzyszy mi w codziennych zmartwieniach?

Jezus mówi mi: „Popatrz na oczy Boga. Spójrz, jak cię wypatruje. Nie spuszcza cię z oczu! Jesteś dla Niego bardzo ważny (ww. 6-7). Będę kontemplował spojrzenie Ojca i prosił o doświadczenie Jego spojrzenia pełnego miłości!

Zbliżę się do Jezusa i będę Go prosił, aby pomógł mi wypowiedzieć przed Ojcem wszystkie moje lęki i obawy. Będę powtarzał: „Ojcze, jesteś większy od moich lęków!”.

Krzysztof Wons SDS/Salwator