Rozważanie do liturgii z dnia 2023-09-30

O co proszę? O wierność Jezusowi do końca moich dni: w radości, w cierpieniu

Krzysztof Wons SDS/Salwator

Przeczytaj Ewangelię z dnia 2023-09-30

Jezus zaprasza mnie do rozważenia Słowa, które po ludzku jest niezrozumiale i budzi opór. Poproszę Go, aby pomógł mi słuchać i zgłębiać je z takim samym zapałem, jak wtedy, gdy jest kojące i zrozumiałe.

Są dni, kiedy jest mi łatwiej kroczyć za Jezusem: gdy jestem pełen podziwu dla Niego, gdy zachwycają mnie Jego czyny, gdy odczuwam mocno Jego wsparcie (w. 43b). Wrócę pamięcią do tych chwil i podziękuję Mu za nie.

Wyobrażę sobie Jezusa, który patrzy na mnie z miłością i z przejęciem mówi: „Weź to sobie dobrze do serca” (w. 44). Zapowiada drogę krzyża. Takie słowa można przyjąć jedynie sercem.

Droga Jezusa jest i moją drogą. Jakie przeżycia budzi we mnie Jego zapowiedź? Czy jest we mnie zgoda na to, aby kroczyć za Nim drogą odrzucenia, poniżenia, cierpienia? Powiem Mu o moich lękach, oporach.

Przywołam doświadczenia, które są dla mnie obecnie największym krzyżem. Jak je przeżywam? Czy widzę ich sens? Czego w nich nie rozumiem (w. 45)?

O czym najtrudniej mi rozmawiać z Jezusem? Czy są takie tematy, których boję się z Nim poruszać. Czy dzisiaj potrafi łbym powiedzieć Mu o tym?

Przywołam w pamięci Słowa Jezusa i stronice z Ewangelii, których nie pojmuję, gdyż są dla mnie jak tajemnica zakryta przed moimi oczami. Odszukam je w tekście Pisma Świętego, przeczytam i będę powtarzał: „Boże, choć Cię nie pojmuję, jednak nad wszystko miłuję”.

Polecamy

Wydawnictwo Salwator

Rozważanie przeczytasz w serii książek "Modlitwa Ewangelią na każdy dzień". To seria czterech książek będących wprowadzeniem do modlitwy, ale także czytań i Ewangelii w danym dniu. Książka jest praktyczną pomocą dla tych, którzy pragną na co dzień rozeznawać wolę Bożą w Jego Słowie.

Zobacz

Kalendarz na rok 2023

Książka dla Ciebie

Wszystko o różańcu, który może wszystko
Skąd wzięła się najpopularniejsza modlitwa katolicyzmu, skąd liczba jej tajemnic? Jak to możliwe, że prosta modlitwa pustelników zauroczyła doktorów Kościoła? Dlaczego dominikanie przedstawiali różaniec jako maryjną świątynię z piętnastoma tajemnicami jako ołtarzami, przed którymi błaga się o wstawiennictwo u Boga, a jezuici potraktowali różaniec jak ,,salę ćwiczeń" duchowych?

Zobacz

Pomóż w rozwoju serwisu

Aby nasz serwis mógł się rozwijać i trwać potrzebujemy regularnego wsparcia finansowego. Nie publikujemy komercyjnych reklam, jedynym źródłem finansowania jest Państwa wsparcie.
Zostań naszym patronem i ofiaruj nam wsparcie finansowe.

Dokonaj wpłaty

W NOWYM NUMERZE BLIŻEJ ŻYCIA Z WIARĄ

Kolczyki dla Boga
Kiedyś kobieta po ludzku spełniona, żyjąca w niesakramentalnym związku, która zdobywała świat. Po nawróceniu żyje dla Boga i prowadzi biznes, który ma głosić Jego chwałę i słowo. Mówi Dorota Czechowska.

Zobacz Zamów e-wydanie

Księgarnia Niedziela

Cuda Wielkich Świętych
Jedyna taka książka na świecie. Ponad 100 sylwetek największych i najważniejszych świętych Kościoła katolickiego, ich biografie oraz cuda beatyfikacyjne i kanonizacyjne, a także te, których dokonali za życia wszystko zebrane w jednym tomie.

Zobacz

Liturgia na Twojej stronie WWW

Masz własną stronę i chcesz umieścić na niej liturgię dnia? Skorzystaj z naszej propozycji. Oferujemy wstawki z tekstami liturgii, które w bardzo prosty sposób dostosujesz do szaty graficznej na swojej witrynie.

Zobacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję