3 grudnia 2022

Sobota, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera


Św. Abondiusz z Como

PATRON: miasta Como. IMIĘ: pochodzi z łaciny i znaczy „obfity”. Nie są znane ani miejsce, ani data narodzin Abondiusza, który prawdopodobnie nie pochodził z Como, ale tam został wybrany na biskupa w 440 roku, będąc wcześniej żarliwym współpracownikiem swego poprzednika Amancjusza.

Należał do delegacji papieskiej, wysłanej przez Leona Wielkiego do Konstantynopola, aby zażegnać długotrwały konflikt doktrynalny na temat natury Chrystusa, wywołany naukami Nestoriusza i Eutychesa. Wróciwszy do Como, oddał się żarliwie apostolatowi i działalności duszpasterskiej w tych okolicach. Zmarł w Como między 469 a 499 rokiem.

Jest przedstawiany w szatach królewskich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję