19 sierpnia 2022

Piątek, XX Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera


O co proszę? O prawość serca i odwagę miłowania całym sobą

Będę przyglądał się nieszczerym zachowaniom faryzeuszów. Zobaczę, jak jeden z uczonych w Prawie usiłuje manipulować Jezusem, wystawiając Go na próbę (ww. 34-35). Smutny to obraz obłudy i podstępu „religijnych ludzi”.

Zwrócę uwagę na swoje rozmowy, na relacje z ludźmi, na modlitwę. Co mogę powiedzieć o mojej postawie prostoty i szczerości? Jak wygląda mój codzienny rachunek sumienia?

Przylgnę do serca Jezusa i zapytam siebie, czy interesuje mnie to, co najważniejsze, i największe w moim życiu (w. 36). Będę Go prosił, aby zdemaskował we mnie postawę przeciętności, letniości, dwulicowości.

Popatrzę na moje życie i powołanie. Zobaczę, jaki wpływ na nie miała wierność lub niewierność przykazaniom, przyrzeczeniom, ślubom. Jakie uczucia i pragnienia rodzą się w moim sercu?

Wsłucham się w Jezusa, który patrzy mi prosto w oczy i z przejęciem mówi: „Będziesz miłował Pana Boga swego...” (w. 37). On chce być pierwszy w moim sercu, duszy i umyśle. Co tak naprawdę łączy mnie z Bogiem?

Wyobrażę sobie, jak Jezus przyprowadza do mnie osoby, z którymi żyję na co dzień: te miłe i te trudne. Czule je obejmuje i mówi: Chcę, abyś je kochał (w. 39). Zbliżę się do Niego z osobą, którą najtrudniej jest mi kochać. Będę Go prosił: „Naucz mnie ją kochać, sam nie potrafi ę!”.

Moja głęboka relacja z Bogiem będzie się ujawniała w głębokich relacjach z bliźnimi. I odwrotnie: Formalne więzi z bliźnimi będą obnażały moje formalne relacje z Bogiem (w. 40). W żarliwej modlitwie będę powtarzał: „Jezu, naucz mnie kochać całym sobą”.

Krzysztof Wons SDS/Salwator

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję