6 października 2022

Czwartek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Brunona, prezbitera


Św. Benedykt z Nursji

OPIEKUN: rolników, architektów, chemików, wieśniaków, inżynierów i speleologów. PATRON: Europy, od 1964 roku.

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, znaczy „błogosławiony”. Benedykt urodził się w Nursji około 480 roku. Założył zakon benedyktynów, oparty na modlitwie liturgicznej i pracy ręcznej, w myśl hasła: Ora et labora. Jest uważany za ojca monastycyzmu zachodniego. Zmarł w założonym przez siebie opactwie Montecassino w 547 roku.

Jest przedstawiany w czarnym habicie z księgą, pastorałem opackim, z krukiem trzymającym w dziobie chleb; ponadto z kielichem wypełnionym małymi wężami; z kijem lub wiązką witek.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję