18 maja 2022

Środa, V Tydzień Wielkanocny
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana I, papieża i męczennika


Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity

Dzisiejsza Ewangelia pyta mnie o moje zjednoczenie z Chrystusem. Tak naprawdę jest to pytanie wiarę. Trzeba trwać w Chrystusie. Podpowiedź daje również św. Paweł, który uczy, że trzeba podjąć krzyż, walczyć z tym co słabe i grzeszne w nas.

To wymaga duchowego zmagania: „…razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża.” Trwać w Jezusie, to jedyna droga do tego, aby nasze życie przyniosło obfity owoc. Taka droga nie jest łatwa, ale jest konieczna. Jeśli nie chcę przegrać mojego życia to muszę być zjednoczony z Jezusem.

Ewangelia dzisiejsza pokazuje, że duchowość paschalna jest duchowością Słowa Bożego. Dzisiejsza Liturgia Słowa jest duchowością tych, którzy pracują i pochylają się nad Słowem Bożym. W dzisiejszej Ewangelii prawda o Słowie Bożym ukazana jest od strony wnętrza człowieka. Słowo Boże oczyszcza człowieka. Słowo Boże jest w nas. Ono w nas pracuje, doskonali nas. To Słowo jest w człowieku. My potrzebujemy ciągłego oczyszczania się Słowem Bożym. Zatem przyjmujmy tę pracę Boga Ojca w nas. Bardzo ważne jest zdanie „trwajcie we Mnie.” Trzeba swoim życiem uchwycić to słowo „trwać”. Jest bowiem trwanie Słowa Bożego w człowieku. Trzeba pozwolić na to trwanie Słowa Bożego w nas. Człowiek ciągle żyje w komunii ze Słowem Bożym, w z jednoczeniu. Trwanie to nasza więź z Bogiem. Między nami a Bogiem jest więź witalna, jak w winnym krzewie. To co jest w Bogu wciąż trwa w człowieku.

Ewangelia dzisiejsza to wielki program dla wszystkich, którzy pracują nad Słowem Bożym. Być uczniem Chrystusa zasłuchanym w Słowie Bożym to wielka godność.

Rozważanie można odsłuchać na stronie fm.niedziela.pl

Ks. Mariusz Frukacz

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję