4 października, piątek
XXVI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Rok B, II
Kolor szat: biały
Liturgia dnia
278. dzień roku
06:41 - 18:07
Imieniny: Franciszka, Rozalii, Konrada
Ważne
Patron dnia
Św. Franciszek - uczeń Chrystusowy
Święty Franciszek z Asyżu
Biedaczyna z Asyżu
Św. Franciszek z Asyżu – znany i nieznany
Wydarzyło się...
- • papież Grzegorz XIII wprowadził kalendarz gregoriański. W związku z tym we Francji, Hiszpanii, Italii, Portugalii i Rzeczypospolitej Obojga Narodów w roku 1582 po 4 października nastąpił 15 października (1582 r.)
- • Paweł VI jako pierwszy papież przybył z wizytą do USA (1965 r.)
- • św. Katarzyna ze Sieny została ogłoszona Doktorem Kościoła przez papieża Pawła VI (1970 r.)
- • Jan Paweł II udał się w swą 31. podróż apostolską do Francji (1986 r.)
Leon XIV w Turcji i Libanie
Pomóż w rozwoju serwisu
Wasze wsparcie ma moc!
Dzięki Państwa pomocy założony cel osiągnęliśmy w rekordowym czasie — to dowód, że wspólnie potrafimy dokonywać wielkich rzeczy. Z serca DZIĘKUJEMY!
Niech Pan wynagrodzi Państwa dobroć!
Wasze wsparcie to nie tylko dar – to współudział w misji Kościoła. (czytaj więcej →)
Państwa zrozumienie naszych potrzeb ośmiela nas do zbiórki na konieczną wymianę sprzętu komputerowego i kosztownego oprogramowania.
Koszt koniecznej wymiany sprzętu komputerowego i kosztownego oprogramowania: 92 000 zł
Uzbieraliśmy: 34 205 zł
PRO TERRA SANCTA
ZAKON RYCERSKI ŚWIĘTEGO GROBU W JEROZOLIMIE – INSTYTUT NIEDZIELA - FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórki dla chrześcijan z Strefie Gazy.
Od października ubiegłego roku rozgorzał na nowo konflikt pomiędzy państwem Izrael i Hamasem sprawującym rządy w Strefie Gazy. Skutkiem konfliktu są bombardowania, odcięcie od zewnętrznej pomocy i blokada granic. Na tym skrawku ziemi od czasów apostolskich żyją chrześcijanie.
ZOBACZ
Liturgia na 4 października
1. czytanie
Bóg przypomina Hiobowi, jak ograniczona jest jego wiedza
Hi 38, 1. 12-21; 40, 3-5
Psalm
Prowadź mnie, Panie, swą drogą odwieczną
Ps 139 (138), 1b-3. 7-8. 9-10. 13-14b (R.: por. 24b)
Aklamacja
Alleluja, alleluja, alleluja
Por. Ps 95 (94), 8a. 7d
Ewangelia
Kto gardzi Chrystusem, gardzi Tym, który Go posłał
Łk 10, 13-16
Rozważania na 4 października
Liturgia Godzin na 4 października
Z życia Kościoła
Papieskie Intencje Apostolstwa Modlitwy
Za wspólną misję:
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał na wszelkie sposoby synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich.
Błogosławieństwo z Jasnej Góry
Jezus wskazuje nam dziś, że przyjście Królestwa Bożego będą poprzedzały widoczne znaki. Dlaczego Jezus o tym mówi? On chce, żeby ludzie byli ciągle przygotowani. Ten świat nie będzie trwał wiecznie, ale Bóg i Jego słowo tak. Błogo+sławię Cię na bycie w ciągłej gotowości.