3 października 2022

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni


Św. Turybiusz z Mongrobejo

OPIEKUN: biskupów misyjnych. PATRON: Peru.

IMIĘ: pochodzi z języka celtyckiego i znaczy „z plemienia Taurynów”.

Hiszpan Turybiusz Alfons de Mongrovejo urodził się w okolicach Leon około 1538 roku. Jako świecki prawnik na uniwersytecie w Salamance został wybrany przez Filipa II na przewodniczącego trybunału inkwizycji w Granadzie. W 1580 roku papież powołał go na biskupa. Otrzymał święcenia kapłańskie i został wysłany do Limy w Peru.

Bezgranicznie poświęcił się swojej bardzo rozległej diecezji, pomagając Indianom, wspierając wiernych i dodając otuchy duchownym, aby nie ulegali konkwistadorom. Zmarł w 1606 roku, został kanonizowany w 1726 roku. Przedstawia się go w szatach biskupich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję