29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Lea

PATRONKA: Zwana (przez Świętego Hieronima) głową klasztoru i matką dziewic.

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, znaczy „lwica”. Rzymska matrona, która zostawszy wdową w młodym wieku, postanowiła zrezygnować z drugiego małżeństwa z konsulem Vettiusem Agoriusem Praetextatusem, aby uczestniczyć w życiu religijnym żeńskiej wspólnoty monastycznej, odwołującej się do Świętego Hieronima.

Należały do niej także Paola i Marcela ze szlacheckich rodzin. Jedyne informacje o niej czerpiemy z listu Świętego Hieronima datowanego na rok 384 (rok śmierci Lei), w którym święty chwali jej cnoty i egzystencję w całości opartą na modlitwie i miłosierdziu.

Sporadyczna ikonografia przedstawia ją w postawie modlitewnej.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję