1 grudnia 2022

Czwartek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Bł. Marcel Calla

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, jest zdrobnieniem od imienia Marek, znaczy „poświęcony bogu Marsowi” i „urodzony w marcu”.

Urodził się 6 grudnia 1921 r. w Rennes jako drugie z dziewięciorga dzieci w bardzo religijnej bretońskiej rodzinie. Mając 12 lat podjął pracę w drukarni. Należał do Stowarzyszenia Młodych Robotników Katolickich (JOC), a także do skautingu.

W 1943 r. Marceli został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. W 1944 roku został aresztowany za „nadmiernie katolickie poglądy”. Najpierw umieszczono go w więzieniu, a potem w obozach koncentracyjnych: Flossenburgu i Mauthausen.

Zmarł w opinii świętości 19 marca 1945 w obozie Mauthausen- Gusen, mając 24 lata. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 4 października 1987 r.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję