30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Cyryl Jerozolimski

IMIĘ: pochodzenia perskiego, znaczy „młody król”.

Cyryl urodził się w Jerozolimie w 315 roku. Jako młody kapłan wykazał się tak dojrzałą znajomością nauki chrześcijańskiej, że powierzono mu przygotowywanie do chrztu katechumenów.

Dla nich sporządził tekst Katechezy, który przyniósł mu natychmiastowy rozgłos. Gdy miał zaledwie trzydzieści pięć lat, został wyświęcony na biskupa Jerozolimy. Z racji swego rygoryzmu w nauczaniu szybko został znienawidzony przez arian, którzy wielokrotnie mu się sprzeciwiali i w końcu skazali na wygnanie.

Przywrócony przez cesarza Teodozjusza sprawował posługę do śmierci, która nastąpiła około 386 roku. Przedstawia się go w stroju biskupa wschodniego obrządku, z sakiewką monet ze względu na niezwykłą dobrotliwość wobec potrzebujących i ubogich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję