7 grudnia 2022

Środa, II Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła


Św. Patryk

OPIEKUN: górników. Jest przyzywany w modlitwach o uwolnienie od piekła, za dusze czyśćcowe i przeciw złości.

PATRON: Irlandii.

IMIĘ: z łaciny, znaczy „szlacheckiego pochodzenia”. Urodził się w Brytanii około 385 roku. Jako dziecko został porwany przez piratów, którzy wtrącili go do niewoli w Irlandii. Uciekłszy, wrócił do swojego kraju, gdzie się wychowywał i przyuczał do kapłaństwa.

Postanowił poświęcić się szerzeniu chrześcijaństwa w miejscach swojej niewoli i w 432 roku został posłany do Irlandii jako biskup ewangelizator. Zmarł w 461 roku (według legendy w roku 493, w wieku ponad stu lat). Jego kult jest powszechny. Przedstawia się go w szatach biskupich, może mieć jako atrybut koniczynę.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję