26 września 2022

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy


Św. Matylda Westfalska

PATRONKA: fałszywie oskarżonych, wdów, dużych rodzin, rodziców, którym zmarły dzieci.

IMIĘ: pochodzi z niemieckiego, znaczy „mocna w wojnie”. Urodziła się około 895 roku w Saksonii i wychowywała się w klasztorze Herford, gdzie przeoryszą była jej babcia. Poślubiła króla Niemiec Henryka Ptasznika.

Prowadziła przykładne życie matki i żony, a jako królowa wyróżniała się żarliwością w modlitwie oraz opieką nad ubogimi, których odwiedzała w przebraniu, aby nie być rozpoznaną. Założyła wiele klasztorów, między innymi w Kwedlinburgu, gdzie zmarła w 968 roku. Jest przedstawiana w szatach królewskich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję