1 grudnia 2022

Czwartek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Perpetua i Felicyta

OPIEKUNKA: rodzących (Felicyta). IMIONA: obydwa pochodzenia łacińskiego; Perpetua oznacza „wieczną wiarę w Chrystusa”, zaś Felicyta to „szczęśliwa”.

Zmarły w cyrku w Kartaginie podczas prześladowań za Septymiusza Sewera, w III wieku. Perpetua, kobieta ze szlacheckiego rodu, matka niemowlęcia, i jej niewolnica Felicyta, bliska wydania na świat dziecka, zostały wtrącone do więzienia jeszcze jako katechumenki. Ich pobyt w więzieniu został opisany przez samą Perpetuę i przejęty przez Tertuliana. Zmarły przywiązane do siatki i rozszarpane przez jałówkę.

Są przedstawiane razem, niekiedy w towarzystwie zwierzęcia.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję