26 września 2022

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy


Św. Róża z Viterbo

OPIEKUNKA: od 1922 roku młodzieży żeńskiej Akcji Katolickiej.

IMIĘ: pochodzi z łaciny i oznacza kwiat róży. Urodziła się w Viterbo w 1235 roku, jeszcze jako dziecko miała widzenie i wstąpiła w bardzo młodym wieku do trzeciego zakonu franciszkańskiego. Uzdrowiona z choroby, zaczęła na ulicach Viterbo głosić sprzeciw wobec cesarza Fryderyka II, nieprzyjaciela papieża. Uznana za niebezpieczną, została wypędzona z miasta, do którego mogła wrócić dopiero po śmierci cesarza.

Zmarła w wieku osiemnastu lat, wyniszczona niestrudzonym praktykowaniem dzieł miłosierdzia. Jej kult zaczął się zaraz po śmierci.

4 września wspomina się przeniesienie jej ciała do kościoła Santa Maria delle Rose. Przedstawia się ją w habicie tercjarki, jej atrybutami są róże i lilie.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję