28 września 2022

Środa, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Wacława, męczennika


Św. Leander z Sewilli

OPIEKUN: Jest przyzywany w chorobach reumatycznych.

IMIĘ: pochodzi z greckiego, znaczy „delikatny mężczyzna”.

Urodził się w Kartaginie około 545 roku, wybrał życie zakonne tak jak jego rodzeństwo: Izydor, Fulgencjusz i Florentyna. Zwalczał arianizm wyznawany przez Wizygotów, którzy rządzili Hiszpanią. Po dokonaniu nawróceń wśród ważnych członków rodziny królewskiej został wypędzony i schronił się w Konstantynopolu, gdzie nawiązał przyjaźń z przyszłym papieżem Grzegorzem Wielkim.

Wezwany do ojczyzny, został mianowany biskupem Sewilli. Zwołał trzeci Synod w Toledo, który usankcjonował nawrócenie królestwa wizygockiego na katolicyzm. Zmarł około 600 roku. Przedstawia się go w szatach biskupich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję