1 grudnia 2022

Czwartek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Walburga

OPIEKUNKA: rolników. Jest przyzywana przy owrzodzeniach i wściekliźnie. IMIĘ: pochodzi ze staroniemieckiego i oznacza „obronę pielgrzymów”.

Walburga, córka króla Ryszarda z Saksonii i siostra Świętych Wilibalda i Wunibalda, urodziła się w Anglii około 710 roku. Wstąpiła do klasztoru jako dziecko, została wezwana przez Świętego Bonifacego do ewangelizacji Niemiec wraz z innymi mnichami i mniszkami.

Następnie została przeoryszą klasztoru męskiego i żeńskiego w Hidenheim, gdzie zmarła w 776 roku. Kierowała klasztorem żarliwie, szerzyły się też wieści o dokonywanych za jej przyczyną cudach.

Bywa przedstawiana w białym habicie, z czarnym welonem i pastorałem przeoryszy.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję