3 października 2022

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni


Św. Małgorzata z Cortony

OPIEKUNKA: pokutujących. IMIĘ: pochodzenia greckiego, znaczy „perła”. Urodziła się w Laviano około 1274 roku i została osierocona przez matkę. Była źle traktowana przez macochę.

Szybko opuściła dom rodzinny, by zamieszkać ze szlachcicem Arseniuszem w jego zamku w Montepulciano. Po tajemniczym zabójstwie Arseniusza Małgorzata na próżno prosiła o przyjęcie jej z powrotem przez ojca, a następnie znalazła schronienie w domu dwóch dam. Zaczęła życie pokutne i wstąpiła do trzeciego zakonu franciszkańskiego. Zmarła w 1297 roku.

Jej kult od razu rozpowszechnił się w diecezji Cortony, ale jej kanonizacja nastąpiła dopiero w 1728 roku. Przedstawia się ją w habicie franciszkańskim, z psem oraz symbolami pokutników.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję