30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Juliana z Nikomedi

OPIEKUNKA: rodzących. Jest przyzywana w chorobach zakaźnych.

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, znaczy „należąca do rodu Julia”.

Na początku IV wieku, w czasie prześladowań za Dioklecjana, jako młoda kobieta poniosła śmierć męczeńską. Rodzina chciała zmusić ją do poślubienia poganina, lecz ona odmówiła, zamierzając go nawrócić. Niedoszły małżonek kazał ją więc uwięzić, aby skłonić ją do odstępstwa. Juliana nie zaparła się wiary i w końcu została ścięta.

Według legendy, w więzieniu była kuszona przez diabła, który bił ją jej łańcuchami. Dlatego często przedstawia się ją z demonem w okowach u jej stop.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję