30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Św. Apolonia

OPIEKUNKA: dentystów. Jest przyzywana w bólach zębów.

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, wiąże się z bogiem Apollem. Być może pochodzi od etruskiego nazwiska rodowego Apluni. Podeszła w latach diakonisa z Aleksandrii, poniosła męczeństwo w 249 roku.

W czasie plądrowania domów chrześcijan wyrwano jej zęby i złamano szczękę. Zagrożona spaleniem na stosie, jeśli nie wypowie bluźnierczych słów, Apolonia wybrała śmierć, nie zaparła się Chrystusa. Jej kult od razu rozpowszechnił się na Zachodzie.

Jest przedstawiana jako młoda kobieta z obcęgami, czasami z zębami, które jej wyrwano; często ma w ręce gałązkę palmową – symbol męczeństwa.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję