6 października 2022

Czwartek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Brunona, prezbitera


OFIAROWANIE PAŃSKIE

Święto powstało na Wschodzie, a w VI wieku rozpowszechniło się także na Zachodzie.

Początkowo nazywane było „świętem świateł”, nawiązując do słów z Pieśni Symeona, przytoczonych w Ewangelii Łukasza i odnoszących się do Jezusa: „Światło na oświecenie pogan”.

Ten związek ze światłem przyczynił się do powstania zwyczaju poświęcania świec (gromnic), od którego też wzięła się ludowa nazwa święta („Gromniczna”). Ofiarowanie Pańskie, które do reformy kalendarza określano jako „Święto Oczyszczenia”, kończy obchody Bożego Narodzenia i rozpoczyna drogę ku Wielkanocy z racji złożonej przez Maryję Pannę ofiary za swego Pierworodnego oraz zgodnie z proroctwem Symeona.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję