30 września 2022

Piątek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła


Nawrócenie św. Pawła

IMIĘ: pochodzi z łaciny, oznacza „niskiego wzrostu”.

Szaweł z Tarsu, który później zmienił imię na Paweł, jako faryzeusz był zaciekłym prześladowcą chrześcijan zaraz po zmartwychwstaniu Jezusa. W trakcie podroży do Damaszku, ukazał mu się Chrystus, mówiąc: „Ja jestem Chrystus, którego ty prześladujesz”.

Z powodu tego nadzwyczajnego wydarzenia upadł na ziemię i stracił wzrok, który odzyskał po nałożeniu rąk przez Ananiasza, chrześcijanina mieszkającego w mieście (świętego wspominanego w tym samym dniu), od niego otrzymał też chrzest. Święto Nawrócenia Świętego Pawła obchodzono już w VI wieku. W związku z tym szczególnym epizodem święty jest przedstawiany zwykle jako silnie zbudowany żołnierz, który spada z konia i zostaje oślepiony.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję