3 października 2022

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni


Św. Hilary z Poitiers

OPIEKUN: wygnańców.

IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, znaczy „wesoły, pogodny”.

Hilary urodził się w Poitiers około 315 roku. Pochodził z rodziny pogańskiej, szukał prawdy najpierw w filozofii, potem w Ewangelii. To poszukiwanie doprowadziło go do nawrócenia i wyboru życia mniszego, choć miał żonę i był ojcem rodziny. W 350 roku, krótko po przyjęciu chrztu, został ogłoszony biskupem Poitiers.

Niestrudzenie zwalczał herezje, za co został skazany na wygnanie przez cesarza Konstancjusza II. Autor traktatów teologicznych, był pierwszym hymnografem. Zmarł w 367 roku.

Jest przedstawiany w szatach biskupich i przyzywany w razie ukąszeń przez węże.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję