29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Piotr Kanizjusz (zakonnik, doktor Kościoła)

PATRON: diecezji Brixen, czczą go także Innsbruck oraz szkolne organizacje katolickie w Niemczech.

IMIĘ: pochodzi z łaciny i oznacza „skałę, opokę”. Piotr Kanijs, później zlatynizowany na Canisius (stąd polski Kanizjusz), urodził się w Holandii w 1521 roku. Studiował w Kolonii, gdzie zrozumiał, że posiada powołanie zakonne, po czym zaprzyjaźnił się ze Świętym Ignacym Loyolą.

Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i otrzymał święcenia kapłańskie. Prowadził żarliwy apostolat i gorliwie bronił Kościoła, uczestniczył też w Soborze Trydenckim. Został następnie wysłany na Sycylię, do Niemiec, a później do Szwajcarii. Będąc teologiem i kaznodzieją, napisał liczne dzieła, między innymi Katechizm.

Zmarł we Fryburgu w 1597 roku, został kanonizowany w 1925 roku.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję