29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Św. Dominik z Silos

OPIEKUN: rodzących.
IMIĘ: pochodzenia łacińskiego, znaczy „poświęcony Panu”.

Urodził się około XI wieku w hiszpańskiej prowincji La Rioja. Był pasterzem, a potem, pragnąc samotności i kontemplacji, wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w San Millan de la Cogolla, którego został opatem.

Odmówiwszy królowi Nawarry zapłacenia podatku, został wygnany, ale otrzymał w zamian od króla Kastylii Ferdynanda I opuszczony klasztor w Silos. W krótkim czasie uczynił z niego żywotny ośrodek intensywnej działalności monastycznej. Zajmował się także wyzwalaniem niewolników. Zmarł w 1073 roku.

Jest przedstawiany w szatach opata.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję