2 lipca 2022

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę


Bł. Maria od Męki Pańskiej

S. Maria od Męki Pańskiej (Helena de Chappotin) urodziła się 21 maja 1839 r. w Nantes, we Francji, w arystokratycznej rodzinie mocno związanej z Kościołem, wspierającej papieża w momentach szczególnie trudnych dla Państwa Kościelnego. Solidna formacja duchowa, którą zawdzięczała rodzinie i Ojcom Jezuitom w Nantes, pozwoliła jej odkryć powołanie zakonne, na które odpowiedziała, wstępując pod koniec 1860 r. do Zgromadzenia Sióstr Klarysek w rodzinnym mieście. Kilkutygodniowy pobyt u Klarysek wyrył na jej życiu niezatartą pieczęć. Została tam wezwana, by ofiarować swoje życie za papieża. Ta szczególna konsekracja dokonała się w momencie, gdy jej kuzyni i znajomi udali się do Rzymu, by wzmocnić Korpus francuski, a Wiktor Emmanuel I po bitwie pod Castelfidardo zajął 2/3 terytorium Państwa Kościelnego. Wizja, jakiej doznała u Klarysek, i towarzysząca jej konsekracja sprawiły, że Helena rozchorowała się i musiała opuścić Klaryski. By jednak zrealizować powołanie zakonne, w 1864 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Maryi Wynagrodzicielki. Podczas obłóczyn otrzymała imię Maria od Męki Pańskiej i jako nowicjuszka została wysłana w 1865 r. przez swoje młode, bo liczące 8 lat, Zgromadzenie do Indii.
Po złożeniu pierwszych ślubów zakonnych Maria od Męki Pańskiej została przełożoną domu w Tuticorin, a w rok później - przełożoną prowincjalną Madury. W 1875 r. Maria od Męki Pańskiej udała się do Ootacamund, by założyć tam nową fundację. Podczas jej nieobecności sytuacja sióstr w Madurze bardzo się pogorszyła, doprowadzając do tego, że 20 sióstr opuściło Zgromadzenie. Skupiły się one w Ootacamund wokół Marii od Męki Pańskiej i powstało nowe Zgromadzenie Misjonarek Maryi. 21 listopada 1876 r. Maria od Męki Pańskiej z trzema innymi siostrami opuściła Indie, by w Rzymie prosić papieża Piusa IX o zatwierdzenie nowego Zgromadzenia. Dokonało się to 6 stycznia 1877 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego. Nazwa "Franciszkanki" została dodana, gdy młode Zgromadzenie postanowiło żyć, opierając się na regule III Zakonu św. Franciszka z Asyżu, którą przyjęła Maria od Męki Pańskiej i wszystkie siostry.
Pierwsze Konstytucje Zgromadzenia mówiły, że siostry osiedlą się według pragnienia Stolicy Apostolskiej w misjach zagranicznych, najbardziej niebezpiecznych i oddalonych, bez specjalizacji działań apostolskich, i będą podejmować zadania odpowiadające na znaki czasu i potrzeby społeczności, w których żyją.
"Franciszkanki Misjonarki Maryi - pisze Założycielka - mamy jeden kraj, cały świat do nas należy. Naszą polityką jest miłość i tak jak miłość jest powszechna, nie możemy o nikim zapomnieć i nikogo wykluczyć".
Obecnie Zgromadzenie Franciszkanek Misjonarek Maryi, liczące prawie 8 tys. sióstr, posiada swoje placówki w 76 krajach świata na wszystkich kontynentach. Międzynarodowe wspólnoty gromadzą siostry z 76 narodowości. Wrażliwe na aktualne potrzeby i nowe wyzwania Kościoła powszechnego, siostry usiłują zaszczepiać orędzie ewangeliczne na gruncie różnych kultur i mentalności.
Centrum życia Franciszkanek Misjonarek Maryi stanowi Eucharystia oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Tu znajduje się źródło siły i misjonarskiego dynamizmu.
Do Polski siostry przybyły w 1922 r. z Odessy. Pierwszy dom został założony w Łabuniach k. Zamościa. Dziś prowincja Polska-Ukraina liczy 18 wspólnot. Dom prowincjalny znajduje się w Warszawie przy ulicy Racławickiej 14.

s. Anna Siudak FMM

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję