3 grudnia 2022

Sobota, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera


Św. Chryzogon z Akwilei

PATRON: miasta Zadar. IMIĘ: pochodzi z greckiego i znaczy „zrodzony ze złota”.

Chryzogon żył w IV wieku. Występuje w starożytnym Martyrologium rzymskim. Został ścięty w czasie prześladowań za cesarza Dioklecjana. Informacje o nim, przekazane przez różne źródła antyczne, są pomieszane i czasami sprzeczne, niewątpliwie ubogacone legendarnymi fragmentami.

Jego pochodzenie jest niepewne, ale był biskupem Akwilei i w pobliżu tego miasta, w miejscowości Aquae Gradatae, został ścięty. Jego relikwie są przechowywane w katedrze w Zadarze. Kult świętego rozpowszechnił się zaraz po jego śmierci.

Może być przedstawiany w stroju rycerza.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję