29 listopada 2022

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Dzień Powszedni


Święta Elżbieta Węgierska (zakonnica)

OPIEKUNKA: piekarzy.

IMIĘ: pochodzenia hebrajskiego, znaczy

„Bóg przysiągł” lub „Bóg jest doskonałością”. Córka króla Węgier, Andrzeja II, urodziła się w 1207 roku. Poślubiła Ludwika IV w 1221 roku, została matką trojga dzieci. Wielkodusznie opiekowała się ubogimi i chorymi, zwłaszcza po śmierci męża, kiedy wstąpiła do trzeciego zakonu franciszkańskiego. Zmarła w wieku zaledwie dwudziestu czterech lat, została kanonizowana w 1235 roku.

Przedstawia się ją w stroju księżniczki i w koronie albo w szatach franciszkańskich. Może mieć w ręce monety na jałmużnę, dzban, koszyk z chlebem, owoce lub ryby, kosz lub fartuch z różami.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję