3 grudnia 2022

Sobota, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera


Św. Diego z Alcala

OPIEKUN: Jest przyzywany jako orędownik chorych.

ATRYBUTY: krzyż i kwiaty. IMIĘ: pochodzi z greckiego didacho i znaczy „wykształcony”.

Urodził się w Andaluzji około roku 1400. Już w młodości wybrał życie zakonne i przyłączył się do franciszkanów. Był bratem laikiem, zajmował się opieką nad chorymi i pielgrzymami, pełniąc funkcję kucharza.

Zmarł w Alcala w 1463 roku. Jego kult rozpowszechnił się głównie w Hiszpanii. O jego kanonizację, która miała miejsce w 1588 roku, zabiegał sam król Hiszpanii Filip II. Święty Diego jest przedstawiany jako młody mężczyzna we franciszkańskiej szacie, często mając kwiaty w fałdach habitu.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję