3 grudnia 2022

Sobota, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera


Święci czterej ukoronowani

OPIEKUNOWIE: rzeźbiarzy i murarzy. IMIONA: Klaudiusz, z łaciny, znaczy „kulawy”; Nikostrat, z greckiego, „zwycięski”; Kastor, z łaciny, „przewracam, kładę”; Sempronian – znaczenie imienia niejasne.

Historia tych męczenników żyjących w IV wieku ma posmak legendy. Bracia Klaudiusz, Nikostrat, Sempronian i Kastor byli prawdopodobnie rzeźbiarzami pochodzącymi z Panonii. Z racji swych nadzwyczajnych zdolności zostali zaangażowani do pracy na rzecz cesarza Dioklecjana.

Ponieważ odmówili wyrzeźbienia figury na cześć Eskulapa, pogańskiego boga zdrowia, ponieśli męczeństwo. Są przedstawiani jako rzeźbiarze, ich atrybuty stanowią narzędzia rzeźbiarskie, gałązki palmowe i korony męczeństwa, mylone później z koronami cesarskimi, stąd noszą przydomek „ukoronowani”.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję