3 grudnia 2022

Sobota, I Tydzień Adwentu
Rok A, I

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera


Św. Loenard z Noblac

OPIEKUN: rolników, kowali, sprzedawców owoców, więźniów i chorych psychicznie. Jest przyzywany w bólach rodzenia i przez kobiety bezpłodne. IMIĘ: pochodzenia germańskiego, znaczy „mocny jak lew”.

Frankoński szlachcic, nawrócony przez biskupa Remigiusza z Reims w VI wieku, wyjednał u króla Chlodwiga wyzwolenie wielu więźniów i jeńców. Został eremitą. Ponieważ modlił się za żonę władcy, którą bóle rodzenia chwyciły w pobliżu jego szałasu, w nagrodę otrzymał otaczający go teren, na którym założył klasztor. Jego kult rozpowszechnił się wraz z legendą w XI wieku.

Jest przedstawiany w szatach mnicha lub diakona i ma jako atrybut dyby lub okowy.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję