26 września 2022

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
Rok C, II

Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy


Św. Jan Kanty

OPIEKUN: seminarzystów i uczonych duchownych. IMIĘ: z hebrajskiego: „Bóg okazał miłosierdzie”, „dar Pana”.

Urodził się w Kętach w 1390 roku. Studiował na uniwersytecie w Krakowie. W wieku 27 lat został wykładowcą filozofii, następnie rozpoczął studia teologiczne, zaś w roku 1424 otrzymał święcenia kapłańskie.

Był cenionym profesorem i kaznodzieją. Prowadził surowe życie, troszcząc się jednocześnie o ubogich i potrzebujących. Zmarł w wigilię Bożego Narodzenia 1473 roku. Został kanonizowany w 1767 roku.

Jest przedstawiany w stroju kapłańskim w towarzystwie ubogich.

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję